-1.8 C
București
vineri, 17 ianuarie 2025

― Advertisement ―

spot_img

A murit actorul Mircea Diaconu

Actorul și omul politic Mircea Diaconu a murit la vârsta de 74 de ani, după o luptă cu cancerul de colon. Născut pe data de...
AcasăCunoaștereA murit actorul Mircea Diaconu

A murit actorul Mircea Diaconu

Actorul și omul politic Mircea Diaconu a murit la vârsta de 74 de ani, după o luptă cu cancerul de colon.

Născut pe data de 24 decembrie 1949 în Vlădești, județul Argeș, Mircea Diaconu a absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografie I. L. Caragiale din București în 1971. A debutat în domeniul actoriei cu piesa Harfa de iarbă de Truman Capote, susținut la Teatrul Bulandra. Acesta a primit îndrumarea marelui regizor Liviu Ciulei.

Debutul său în cinematografie a avut loc în 1971, cu filmul „Nunta de piatră”, după Ion Agârbiceanu, în regia lui Dan Pița. Printre producțiile reprezentative se numără Actorul și sălbaticii (1975), Buletin de București (1983), Pruncul, petrolul și ardelenii (1981) și Filantropica (2002). În semn de recunoaștere, Mircea Diaconu a fost decorat în anul 2000 cu Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Ofițer.

El a fost primul actor din România care şi-a dat demisia în 1990. De atunci Diaconu s-a implicat și în viața politică din România, iar din 2002 până în 2011, el a fost directorul Teatrului Nottara din Capitală.

Printre funcțiile ocupate de-a lungul anilor se numără cea de senator din partea Partidului Național Liberal (PNL) în 2008, a devenit ministrul Culturii în 2012 în Guvernul Ponta, iar pe 5 decembrie în același an demisionează din Parlament după doar câteva luni în funcție.

Diaconu a demisionat din partid în martie 2014 și a candidat ca independent la alegerile pentru Parlamentul European. Biroul Electoral Central i-a respins inițial candidatura, dar Curtea de Apel București a decis definitiv în aprilie că Mircea Diaconu poate candida.

El fost ales europarlamentar în mai 2014 și a rămas în funcție până la finalul mandatului, cinci ani mai târziu.

În 2019, Diaconu a candidat pentru președinția României susținut de Alianța Liberalilor Democrați (ALDE) și partidul PRO România, ieșind pe locul patru în primul tur.

Anunțul morții sale a fost făcut de soția sa, actrița Diana Lupescu, cu care a avut doi copii. Înmormântarea lui Mircea Diaconu va avea loc marți, la cimitirul din Săftica.